Vzhledem k tomu, že inflace ujídá z naspořených peněž každým rokem významný díl, je třeba najít způsob, jak své peníze před inflací uchránit. Jednou z možností, jak tohoto cíle dosáhnout, je právě investování do investičních fondů.
Investiční fondy jsou způsobem, jak investovat peníze společně s jinými investory a jedná se tak o tzv. kolektivní způsob investování. Představují způsob, jak rozložit riziko, které by individuální investor jinak nesl sám.
Kolektivního investování s výhodami
Mezi výhody kolektivního patří:
- profesionalita při správě vámi investovaných prostředků
- širší možnost diverzifikace
- nižší náklady investování
- menší administrativní a časová náročnost pro investora
- velký výběr fondů
Investiční fond je spravován profesionálem, který musí mít licenci od České národní banky a který se stará o investice mnohem pečlivěji, než je v silách drobného investora. Nesmíme zapomenout také na to, že disponuje o dost větším objemem prostředků, a díky tomu může tyto prostředky umístit do nejrůznějších aktiv. To samozřejmě omezuje riziko plynoucí z negativního vývoje konkrétního aktiva.
Na druhu fondu záleží
Pro orientaci ve světě investičních fondů se vyplatí věnovat pozornost i jejich rozlišení. Fondy rozlišujeme podle aktiv, se kterými se ve fondech obchoduje, na fondy
- peněžního trhu, které trvale investují do dluhopisů nebo do nástrojů peněžního trhu.
- dluhopisové, které investují převážně do dluhopisů nebo obdobných cenných papírů.
- smíšené, které investují do různých nástrojů na různých trzích s flexibilním podílem konzervativních a rizikových nástrojů.
- akciové, které investují na akciovém trhu.
- nemovitostní, které investují do nemovitostí nebo nemovitostních společností.
- strukturované, které obsahují mechanismus ochrany před největšími tržními výkyvy tím, že jsou pokračovatelem zajištěných fondů a zahrnují také garantované a zajištěné fondy.
- fondy fondů, které jsou složeny z jiných nebo specializovaných fondů.